כאבי גב תחתון – ממה הם נגרמים וכיצד לטפל בהם בלי לצאת מהבית

כאשר מדברים על כאבי גב תחתון, יש להתייחס לכאבים המופיעים בחלק הגב הנמצא מתחת לקו הצלעות ומעל לקו העכוז. בעיות בגב התחתון יכולות לכלול כאב חד או כרוני, ממושך שפוגע באיכות החיים של המטופל ובתפקודו. מטופלים רבים מוצאים מזור בטיפולים במכונים שונים, מרפאות וכדורים אבל איך מטפלים בכאבים כשצריך לשקול כל יציאה מהבית?

עמוד השדרה המותני המכונה על פי רוב הגב התחתון הוא מבנה הנדסי מרשים של עצמות, מפרקים, עצבים, רצועות, ושרירים. כל אלו מחוברים יחדיו על מנת לספק תמיכה, כוח וגמישות לגוף כולו. עם זאת, המבנה המורכב של האזור משאיר את הגב התחתון רגיש לפציעות וכאבים העלולים להיגרם מחבלה, מתפקוד לקוי ואפילו מדלקת.

על פי ארגון הבריאות העולמי, כ-80% מכלל האוכלוסיה יסבלו מכאבי גב במהלך חייהם. הנתונים הלא אופטימיים האלו מביאים רבים לפנות לקבלת טיפול במכונים פיזותרפיים, נוטלים משככי כאבים או טיפולים אלטרנטביים כאלו ואחרים. אבל בימים בהם כל אחד מאיתנו שוקל כל יציאה מהבית, האופציה של טיפול ביתי מקבלת משמעות אחרת.

הגורמים לכאבים

בעקבות העומס הטבעי הקיים על אזור הגב התחתון, הגורמים לכאבים באזור רבים ומשתנים בין אדם לאדם. הגורמים העיקריים הם פציעות הגורמות לנזק לדיסק, לחוליות, לדחיסה של שורשי עצבי ועוד. כאבי גב תחתון עלולים להתפתח באטיות או להופיע לפתע ללא התראה מוקדמת.

גורמים מרכזיים :

מתיחת שרירים –
מתיחה של השרירים לרוב מתקיימת כאשר יש פציעה מתמשכת ברצועות בגידים או בשרירים של הגב התחתון ורבים יכנו את הדבר כ- גב תחתון תפוס. המתיחה גורמת לקרעים מיקרוסקופיים בדרגות שונות בכל אחת מהרקמות. מתיחה של שרירי המותן מהווה את אחד הגורמים הנפוצים ביותר לכאבי גב תחתון. המתיחה יכולה להיגרם בעקבות תנועה לא נכונה, טראומה או חבלה במקום. מצב זה מאופיין באי נוחות מקומית וחומרתו תלויה במידת המתח והעיוות שנוצר לרקמות.

גירוי עצבי-
העצבים של עמוד השדרה המותני עלולים להיות מגורים על ידי לחץ מכני, על ידי עצם או עלי ידי רקמות אחרות מודלקות. מצבים של גירוי עצבי יכולה להביא לדלקת עצבית, לזיהום ויראלי (שלבקת חוגרת) ועוד.

העצב הסיאטי – אישיאס- העצב הארוך ביותר בגוף היוצא מהחוליות המותניות
 L4 –  L5ומחוליות העצה  S1 – S3. לחץ על עצב האישיאס הוא אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבי גב בכלל וכאבי גב תחתון בפרט. הלחץ על העצב יכול להיגרם כתוצאה מכאבים שנוצרים בעקבות גירוי על  שורשי העצבים או בעקבות לחץ על העצב הסיאטי עצמו.

הלחץ או הגירוי מייצרים תהליך דלקתי שפוגע בתפקודי העצב הסיאטי ובעקבות כך, מלבד תופעות של הקרנת כאב ו/או חולשת שרירים, עלולים להופיע גם סימפטומים נוירולוגיים אופייניים כגון: חוסר תחושה, תחושות נימול, דקירה, צריבה וכדומה.

דלקת פרקים-
בעקבות דלקת פרקים נוצר צמצום הפורטל שדרכו עובר העצב מעמוד השדרה. היצרות זו יכולה לגרום להקרנה של הכאבים בגפיים התחתונות דבר שמחריף בזמן הליכה ופעילות גופנית.

פריצת דיסק ובלט דיסק-
בין החוליות המרכיבות את עמוד השדרה נמצאים דיסקים. הדיסקים הם רקמות סחוס המפרידות בין כל חוליה כשבמרכזו של כל דיסק נמצא נוזל דמוי ג'לי המחבר בין הדיסק לחוליה. במצב של בלט בדיסק, הדיסק יוצא מעט ממקומו ויוצר לחץ על העצב. תזוזה שכזו יכולה להיגרם בעקבות חבלה או תנועה לא נכונה  כמו גם בעקבות שינויים הקורים בגופינו בעקבות הגיל.

כאשר מדובר בפריצת דיסק גב תחתון יש פגיעה ברקמה הבונה את הדיסק והנוזל הנמצא במרכזו פורץ החוצה לתוך אזור הגב. במקרה זה בנוסף ללחץ הנוצר על העצבים עלולה להיווצר דלקת בעקבות הנוזל שפרץ.

 כאבי גב תחתון בהריון

כ- 80 אחוזים מהנשים מתלוננות על כאבי גב התחתון בהריון . ברוב המקרים כאבי גב תחתון בהריון הם בלתי נמנעים ונגרמים מהעלייה במשקל שמביאה לחוסר יציבות. ככל שההריון מתקדם, הגוף נהיה כבד יותר ובאופן טבעי מתחילה הטיה של הגוף קדימה. הטיית הגוף בנוסף להיחלשות שרירי הבטן מהווים את הגורם המרכזי להתפתחות כאבי גב תחתון בהריון.

לטפל בכאב בלי לצאת מהבית

אחד הטיפולים המוצעים כיום לכאבי גב תחתון הוא הלייזר הרך. הטכנולוגייה שעד לא מזמן הייתה זמינה למטופלים רק במרפאות כאב שהיו צריכים לעבור טיפול במכונות גדולות ונייחות יכולים ליהנות היום מטיפול מלא בלייזר רך אצלם בבית. כל זה בזכות הפטנט הייחודי של מכשיר הבי קיור לייזר.  הבי קיור לייזר הוא מכשיר רפואי מאושר לשימוש ביתי, הפועל על טכנולגיית הלייזר הרך לטיפול במגוון כאבים אורתופדים, דלקות, פצעים ועוד.

מעוניינים לטפל בכאבי הבית שלכם בלי לצאת מהבית בעזרת בי-קיור לייזר? השאירו פרטים >>

  אחד היתרונות של הבי קיור לייזר הוא שהמכשיר הוכח מחקרית כיעיל לטיפול בכאבים, דלקות ופצעים במגוון מחקרים שנערכו באוניברסיטאות מובילות בעולם וגם כאן בבית החולים הדסה. יתר על כן, בשונה ממשככי כאבים שבאים עם רשימה ארוכה של תופעות לוואי, הבי קיור לייזר מספק טיפול טבעי, ללא תופעות לוואי וללא פגיע ברקמות והכי חשוב המכשיר מגיע עם שליח עד הבית והטיפול יכול להתבצע בכל מקום ובכל זמן.

  איך מטפלים בכאבי גב בבית? הפיזיותרפיסט בני בלילי מסביר

   

  איך זה עובד?

  מפחית את הכאב – בי-קיור לייזר מעודד שחרור של אנדורפינים, שהם הורמונים טבעיים המיוצרים במוח וגורמים לשיכוך הכאב אותו חש המטופל. האנדורפינים מפחיתים את עוצמת הכאב שחש המטופל. בהיעדר כאב, המטופל יכול לחזור לשגרה לעלות ברמת התפקוד, עד חזרה לתפקוד מלא.

  מטפל במקור הבעיה – מכשיר הבי-קיור לייזר מפחית את ייצור החומרים מתווכי הדלקת ותסמיני הדלקת – אודם, נפיחות וכאב אשר מתמתנים עד כדי נעלמים. בנוסף מגביר הלייזר שחרור של אנזימים הפועלים לריפוי הדלקת. לאחר ירידת הפעילות הדלקתית, מתאפשר תהליך ריפוי מואץ של המקום הפגוע, באמצעות כוחו הטבעי של הגוף לרפא את עצמו. בי-קיור לייזר מרחיב את כלי הדם והלימפה ומאפשר סינון וניקוי רעילים מהאזור המודלק והבצקתי, עד שהלחץ על העצב משתחרר. ירידת הלחץ מובילה לירידה ברמת הכאב וכן מאפשרת לכלי הדם והלימפה להזרים לאזור הפגוע את האנרגיה הדרושה להחלמה מהפגיעה.

   

  בבי קיור לייזר מאמינים כי אף אחד לא צריך לסבול מכאבי גב תחתון ונותנים לכם הזדמנות להתנסות במכשיר החדשני (בכפוף לתקנון) למשך 60 ימים! רוצים לנסות גם? השאירו את הפרטים שלכם  

   השאירו פרטים לשיחת ייעוץ חינם: