מגפה של ממש- מה הפך את כאבי הגב לנפוצים כל כך?

במאבק על הכאבים הנפוצים ביותר באוכלוסיה, ניצבים שניים מרכזיים, כאבי הגב וכאבי הברכיים. אך בעוד שכאבי הברכיים נובעים ממבנה הגוף שלנו ולא בהכרח תלויים בנו, כאבי הגב הם ברוב המקרים באשמתנו. אז מה גרם להאצה הגדולה כל כך של כאבי גב בעולם, ואיך הם הפכו למגפה של ממש

אל מול החדשנות ההולכת וגוברת של העולם המערבי, אורח החיים אליו רבים הסתגלו בשנים האחרונות גובה מחיר לא קטן בכל הקשור לגוף שלנו. זאת הסיבה שיותר ויותר אנשים צעירים מתחילים לסבול מכאבים אורתופדיים, בייחוד מכאבי גב, שפעם היו נחלתם העיקרים של בני הגיל השלישי. לתופעה המדאיגה הזו יש קשר ישיר להתנהלות היום יומית שלנו בתוך העולם המערבי ולדרך בה אנחנו מתייחסים, או יותר נכון לא מתייחסים, לגוף שלנו.

הבעיה העיקרית של התפשטות כאבי הגב בקרב האוכלוסיה הצעירה יותר, היא חוסר המודעות הקיים בציבור בנוגע לדרכים להתנהלות נכונה, שבאופן פשוט יכולה לשמור עלינו ועל הגב שלנו. ישיבה ממושכת במשרד או ברכב, עמידה מכופפת עם הטלפון הנייד, חוסר בפעילות גופנית ואפילו המזון שאנחנו אוכלים, לכל אלו יש השפעה ישירה על הכאבים שלנו.

לשבת, לקום

אחד הגורמים העיקריים לכאבי גב, הוא כמובן הזמן הרב אותו כמעט כולנו מבלים בישיבה במשרד, מול המחשב. מעבר לעובדה שלא כולם יודעים כלל איך לשבת נכון על מנת למנוע את הכאבים, הצורה לישיבה נכונה מעייפת, ומצריכה מאמץ מיוחד. כך שאין מנוס מלמצוא אנשים מרוחים על כיסאותיהם בשעות הצהריים, מבלי שהם מודעים לנזק שעלול להגרם מצורת הישיבה שלהם.

לכן, מעבר לשמירה על כללי הישיבה הנכונה ככל הניתן, מומלץ לקום פעם בשעה ולמתוח את הגוף. אם אתם מסוג האנשים ששוקעים בעבודה מבלי לשים לב לשעון, כוונו לעצמכם התראה שתתזכר אתכם לקום מהכיסא, למתוח את הגוף או לעשות הליכה קצרה שתשחרר אתכם מהמתח של ישיבה ממושכת.

גם הצורה בה אנחנו עומדים כאשר אנחנו אוחזים בטלפון, משפיעה רבות על הכאבים שלנו. שימו לב לעמוד ישר, בלי לכופף את הגב העליון, או את הצוואר יותר מדי. הרימו את מסך הטלפון אל מול הפנים ואל תכופפו את כל הגוף שלכם לכיוון המכשיר, גם אם זה נראה מוזר ואתם מרגישים שצוחקים עליכם, אתם תהיו אלו שתצחקו אחרונים.

זה רק ספורט

בין הכנת הילדים למסגרות בבוקר, שעות רבות בעבודה, חזרה הביתה וטיפול בבית, קשה להבין איפה אנשים בכלל מוצאים זמן לעשות ספורט ובתכלס למי באמת יש כוח. אבל מחקרים רבים מצאו כי לפעילות גופנית יש חשיבות רבה בכל הנוגע לטיפול ומניעה של כאבי גב. לכן אין זה מפתיע שרוב הצעירים הסובלים מכאבי גב אינם עוסקים בפעילות גופנית באופן תדיר או בכלל.

אבל לא כל סוגי הספורט מתאימים לכולם, יש כאלו שמעדיפים את המסגרת וירשמו לחדר הכושר ואחרים שילבשו את חולצת הסוף מסלול ויצאו לריצה בים. נסו למצוא את הספורט שמתאים לכם, בין אם מדובר בשחיה, רכיבה על אופניים, פילאטיס או יוגה. כל פעילות שתגרום לכם להזיז את הגוף והשרירים, יכולה לעשות פלאים לכאבים.

מזון למפרקים

זה אולי ישמע מעט מוזר, אבל למה שאנחנו אוכלים יש השפעה על הכאבים שלנו, ואם נודה באמת עם כל כך הרבה סניפים של מזון מהיר, משלוחים לכל מקום ומעט מאוד זמן לבשל, קשה לעמוד בפיתוי. אך לתזונה נכונה יש השפעה גם על הכאבים שלנו ועל התפתחויות דלקתיות בגופינו. נסו לאכול יותר פירות וירקות, דגים ועוף. המעיטו בבשר אדום, שומנים ומזון מהיר. תנו לגוף שלכם את התזונה שהוא צריך על מנת שתוכלו לעזור לו להתגבר על הכאבים.

אומנם המגפה של כאבי הגב עוד רחוקה מלעצור וחוקרים טוענים שככל שהעולם המערבי ישמשיך בדרכו ואנחנו בצורת החיים שלנו, נראה יותר ויותר מקרים של אנשים הסובלים מכאבי גב בגילאים יותר ויותר צעירים. לכן, נסו לאמץ לעצמכם הרגלים חדשים ותוכלו ליהנות מחיים טובים יותר עם פחות כאבים.