3 סיבות אפשריות לכאבי כתפיים שאינם בגלל פציעה או תאונה

הכתפיים שלנו הן המפרק עם מרחב התנועה הרחב ביותר בגוף וככאלה הן גם אחד המפרקים החשופים ביותר לפציעות, תאונות וכאבים. אך לעיתים אנשים מדווחים על כאבים בכתף מבלי שחוו נפילה, פציעה או טראומה באזור. לפניכם 3 סיבות אפשריות לכאבים בכתפיים שלא נובעים מטראומה

נסו לחשוב על מצב, בו בוקר אחד אתם קמים עם כאבים כתפיים, אתם מנסים להיזכר אם נפלתם, או נפצעתם ומבינים שלא עשיתם שום דבר מעבר לשגרה הרגילה. אתם מקווים שהכאבים יחלפו אבל ככל שעובר הזמן זה רק הולך ונהיה גרוע יותר, אתה לא מצליח לישון על הצד הכואב והנשים בנינו מוותרת על סגירה או פתיחה של חזייה בגב.

במקרים כאלה, של כאבים שהולכים ומתגברים צריך ללכת לבדוק, אז אתם ניגשים לרופא, עושים צילומים, בדיקות והדמיות אבל לא מוצאים כלום. אז מה יכולה להיות הבעיה? אספנו עבורכם 3 סיבות אפשריות לכאבי כתף, שיכול להיות שלא חשבתם עליהם לפני כן.

3 סיבות לכאב

1. לחץ ומתח- ידוע כבר שלחץ עלול לגרום לנשירת שיער, בעיות בלב, ותחושה כללית לא טובה. אבל לאחרונה מתחילים לגלות שלחץ, גורם לעיתים גם לכאבים, בעיקר בפלג הגוף העליון. כשאנחנו יושבים במשרד או בעבודה מהבית, ואנחנו לחוצים, יש לנו עומס או דד ליין שחייבים להספיק, בלי לשים לב אנחנו מפעילים לחץ על הכתפיים.

זה קורה כחלק מרפלקס פיזיולוגי טבעי, שלרוב אנחנו אפילו לא שמים אליו לב. כאשר אנחנו מרגישים לחוצים, הגוף שלנו נכנס להכנה למצב של סכנה, השרירים מתכווצים, הישיבה נהית כפופה ופחות נינוחה ולאט לאט אתם מתחילים להרגיש כאבים המתחילים באזור הקצה של הצוואר ועד לכתף.

כאבי כתפיים בעקבות עבודה מהבית

2. יציבה לקויה- כאבי כתפיים מתפתחים לעיתים קרובות בהדרגה ולא בבת אחת. כשאנחנו מבלים זמן רב בבית, בלי הרבה מה לעשות, לעתים קרובות אנו מוצאים את עצמנו מסתכלים על המסך. אנחנו מבלים לפחות שעתיים-שלוש בגלילה במדיה החברתית כשאנחנו בבית – והכל תוך כדי תנוחת בהן הצוואר מוטה קדימה או תוך הישפכות על הספה וצפייה בסדרת נטפליקס האהובה עליך. כל אלו לא עוזרים ליציבה שלך או לכאבים.

ניתן ואף מומלץ לבצע כמה התאמות שיעזרו לכם לשפר את היציבה, כגון אופטימיזציה של סביבת העבודה שלכם כך שהיא תהיה ידידותית ארגונומית. להלן מספר טיפים לישיבה נכונה:

  • יש להניח את הרגליים בצורה יציבה ושטוחה על הרצפה או על משענת רגל יציבה.
  • הירכיים צריכות להיות מקבילות לקרקע, כלומר על מושב הכיסא.
  • יש לתמוך בגב התחתון, מומלץ להניח כרית או מגבת מאחורי הגב.
  • כתפיים רגועות ולא משוכות למעלה.
  • מסך המחשב צריך להיות בגובה העיניים.

3. חוזק שרירי ליבה לקוי- כשאנחנו חושבים על חוזק של שרירי הליבה, אנחנו מדמיינים תמונות של שרירים מסותתים ושיש קוביות בבטן וחזה שרירי, אבל הליבה שלנו היא בעצם כל השרירים מחלק הגוף העליון ועד הירך. שרירים אלה חיוניים לעוצמת הגוף וליציבות שלנו. הבעיה היא שלמרבית האנשים יש גרעין חלש במיוחד.

איך גרעין חלש משפיע על כתפיך? מלבד תנועה, שרירי הליבה נועדו להגן על האיברים הפנימיים. אם שרירי הליבה שלך לא יכולים לעשות זאת ביעילות, גופך יפנה לעזרתם של שרירים הנמצאים בקרבת מקום לסייע לליבה שלך, כמו למשל הכתפיים שלך. מעבר לכך, גרעין חלש מבחינה תפקודית יכול גם להביא לתנוחה לקויה, ומאחר שכבר הבנו שיציבה לקויה עלולה גם היא לגרום לכאבים, עליכם להבין את התמונה הכוללת.

אז איך אפשר לתקן את זה? תרגילי חיזוק ליבה פשוטים ופונקציונליים, הכוללים תרגילים המשתמשים בשרירי הבטן והגב בצורה מתואמת.

אם אתם מאמינים שיש לכם את אחד מהתסמינים לעיל, אנא פנה לייעוץ רפואי מקצועי. אם אינכם סובל מכאבי כתפיים, זכרו, פגיעות לחץ חוזרות ונשנות עלולות להוביל למצבים חמורים יותר מכאבי כתפיים.