כל מה שצריך לדעת על פריצת דיסק צווארי

כאבי הצוואר לעומת הכאבים בגב התחתון אינם מתפרצים בכל הכוח אלא מתפתחים באופן הדרגתי וכתוצאה מכך אנחנו נוטים להתעלם מהם ולהזניחם. אך בעקבות הקשר האנטומי בין חוליות הצוואר למוצא חוט השדרה וגזע המוח, לכאבים בצוואר עלולים להיות השפעות מערכתיות על בריאותנו.

עמוד השדרה האנושי מורכב מכ- 24 חוליות הנמשכות בין הצוואר למותניים, כאשר בין כל שתי חוליות נמצא דיסק. הדיסק הוא רקמה סחוסית המשמשת כרפידה בין חוליות עמוד השדרה. הדיסק בנוי מרצועות טבעתיות, כשבמרכזן מצוי חומר דמוי ג'לטין המשמש כבולם זעזועים. תפקיד הדיסק הוא למנוע את שחיקת החוליות, לבלום זעזועים בין חולייתיים ולשפר את גמישות וטווח תנועת חוליות עמוד השדרה.

את עמוד השדרה נהוג לחלק ל-3: עמוד השדרה הצווארי, עמוד השדרה החזי ועמוד השדר המותני. עמוד השדרה הצווארי מורכב משבע חוליות הנושאות את הראש וברוב המקרים המקום השכיח לפריצת דיסק מתרחש בין חוליות  C5-C6  , אך גם בין חוליות c6-c7 ו c4- .c5 פריצת דיסק בחוליות אלו גורמת לכאבי נימול וכאב מוקרן לאזור השכמה ואצבעות כף היד.

גורמים לפריצה בדיסק הצווארי

לעומת הדיסקים בעמוד השדרה המותני, אלו הממוקמים בעמוד השדרה הצווארי נוסעים את משקל הראש בלבד ואינם סובלים מעודף משקל המופעל עליהם. עם זאת, מכיוון שהיכולות התנועתיות של הצוואר וגמישותו רבה יותר, פציעות דיסק בצוואר עלולות להתרחש בעקבות ביצוע תנועה חדה ופתאומית, חבלה, תאונה, פציעת ספורט ועוד.

במקרים רבים פריצת דיסק צווארית נגרמת בעקבות תאונת דרכים שבה הראש נע קדימה ואחורה במהירות. מצב זה עלול להוביל לתסמונת צליפת השוט וכן לפריצת דיסק צווארי. גם הרמה של מסעות כבדים המונחים על אזור הכתפיים והראש עלולה לגרום לפריצה.

מה מרגישים?

כפי שכבר אמרנו, פריצה בדיסק הצווארי לעומת הדיסקים המצויים באזורים האחרים לא מאופיינת בכאב חד המופיעה ישר ואף בחלק מהמקרים ישנם מטופלים שכלל לא מודעים אליה. עם זאת, במידה והדיסק הפרוץ זולג לכיוון תעלת השדרה, עלול להיווצר לחץ עצבי העלול להתבטא בכאבי גב, כאבי ראש, כאבים בחגורת הכתפיים, בשכמות ועוד.

בנוסף לכך, עלולים להתלוות לכאבים תסמינים נוירולוגיים שונים כמו למשל היחלשות של שרירי הידיים או שיתוק באזורים שונים בידיים, עלולות להופיע תחושות של נימול, דגדוג או שריפה בידיים ועוד. הלחץ על חוט השדרה יכול גם כן לבוא לידי ביטוי בנוקשות באזור הצוואר ובמוגבלות ניכרת ביכולת להניע את הצוואר.

כיצד מטפלים?

הטיפול בפריצת דיסק צווארי לרוב כולל מערך טיפולים שמרני שמתחלק בין טיפולי פיזיותרפיה, קיבוע של הצוואר, חיזוק שרירי הצוואר ומשככי כאבים להקלה על הכאב אותו חש המטופל. עם זאת, במידה ומדובר על מקרה חמור שבו לא הושגה הקלה באופן שמרני או במקרים בהם מופיעים תסמינים נוירולוגיים חמורים וכאבים קשים שפוגעים באיכות החיים של המטופל, ייתכן כי יהיה צורך לבצע ניתוח.

לטפל בכאבים בבית

אחת מפריצות הדרך בתחום הטיפול בכאבים מגיע דווקא מעולם הטיפול בלייזר. מכשיר חדשני מציע טיפול ביתי בלייזר רך, אשר לעומת משככי כאבים אינו כולל תופעות לוואי כלל. הבי קיור לייזר הוא מכשיר רפואי לשימוש ביתי, מאושר על ידי משרד הבריאות ובעל תקן אירופי מחמיר, אשר בזכות פטנט ייחודי הצליח לרתום את הלייזר הרך לתוך מכשיר בגודל של מכונת גילוח. בעקבות גודלו ונוחות השימוש בו מטופלים רבים הסובלים מכאבים של פריצת דיסק צווארי, לא חייבים להיות תלויים במשככי הכאבים ולהמתין לתור אצל הפיזיותרפיסט, הם יכולים ליהנות מטיפול מלא אצלם בבית.

לאחרונה אף הושק בבי קיור לייזר סטנד מתכוונן שמשפר את נוחות ויעילות הטיפול ומאפשר למטופלים להגיע לאזורים קשים כמו גב וצוואר ואפילו להשתמש במכשיר ללא צורך להחזיק בו בזמן הטיפול. כך שתוכלו לטפל בכאבים בזמן שאתם צופים בנטפליקס, בנוחות, בבית ובלי לקום מהספה. הטיפול הוא פשוט, 8-6 דקות, פעמיים ביום על פי פרוטוקול הטיפול באזור הכואב.

איך זה עובד?

הטיפול בלייזר רך מעורר תהליכים ביוסטימולנטים בגוף העוזרים לו להילחם בכאבים ובדלקת. הלייזר הרך פועל על פני העור וחודר דרכו אל הרקמות מבלי ליצור חימום או קירור שעלולים לפגוע ברקמה. הלייזר מעורר את הפעילות התאית בחלק הפצוע או הדלקתי  וממריץ את מנגנוני הטיפול הטבעיים של הגוף. כתוצאה מכך מתחזקת התקשורת הבין-תאית ומחזור הדם עובד בצורה טובה יותר, כך שהאזור הבעייתי עובר ניקוי יעיל מהחומרים הדלקתיים, תוך המרצת מנגנון ההחלמה הטבעי של הגוף.

בשימוש בלייזר על מקור הכאב נוצר שחרור מוגבר של אנדורפינים, הורמונים המיוצרים באופן טבעי במוחנו ואחראים על שיכוך הכאב. אחרי שטיפלנו בכאב ניתן לטפל בגורמים לכאב. ברוב המקרים מדובר בדלקות וזיהומים שיוצרים לחץ עצבי. הלייזר מעודד יצור אנזימים נוגדי דלקת, ממריץ את הדם באזור הפגוע, מרחיב את צינורות הלימפה ומוביל לניקוז יעיל של הדלקת.

סובלים מכאבים? בי קיור לייזר הוא המכשיר שיטפל בהם ויחזיר לכם את איכות החיים. עכשיו במחיר מיוחד! השאירו פרטים, ויועץ מחברת בי-קיור לייזר יחזור אליכם בהקדם.

    סובלים מכאבים? השאירו פרטים ויועץ מבית בי קיור לייזר יחזור אליכם לשיחת ייעוץ ללא עלות