טריגר פינגר (אצבע הדק) – גורמים, תסמינים ודרכי טיפול

אצבע הדק הוא כינוי לנעילה של האצבע במצב דמוי לחיצה על ההדק. מדובר בסוג של דלקת בגידים המכופפים של האצבעות. הפגיעה נגרמת עקב הפרעה במעבר הגיד בתעלה שלו. המצב יכול להיות זמני או קבוע וברמת כאב משתנה

אצבע הדק המכונה לרוב גם כ- טריגר פינגר, הוא מצב פתולוגי בו אחת או יותר מאצבעות הידיים נתקעת במצב מכופף. כל ניסיון להניע את האצבע המכופפת עלול לגרום לה להגיב כמו הדק רובה ולהתיישר או להתכופף במהירות ובבת אחת בתנועה לא רצונית.

הגורמים

ברוב המקרים הגורם העיקרי להופעת אצבע הדק הוא תנועה לא נכונה חוזרת של אחת האצבעות או כאשר מתפתחת דלקת במעטפת הגיד, שרירים או אזור העצמות של האצבע. הגיד לרוב עובר בצורה חלקה באצבעות אך במצב של דלקת נוצרת נפיחות המקשה את תנועתו של הגיד ויכול לגרום לו “להיזרק” כמו הדק בזמן כיפוף.

קבוצות בסיכון

 • גיל- אצבע הדק מופיע לרוב בין הגילאים 40-60
 • מגדר- המצב נפוץ אצל נשים יותר מאשר אצל גברים
 • מצב בריאותי- סוכרתיים, חולי גאוט, חולים בדלקות פרקים
 • עבודה- נפוץ אצל עובדי תעשייה, מוזיקאים וכל עבודה מצריכה תנועה חוזרת של האצבעות

תסמינים

במידה ואתם סובלים מאצבע הדק אתם צפויים להרגיש את הדברים הבאים:

 • תחושה של “קליק” של האצבע בזמן כיפוף או יישור של האצבע. תחושה זו מתגברת כאשר האצבעות היו זמן רב במצב מנוחה ומתמעטת ככל שאתם חוזרים לתנועה של האצבעות.
 • נוקשות של האצבעות בעיקר בשעות הבוקר לאחר השינה, כאשר האצבעות היו ללא תנועה רבה.
 • עלולה להיווצר רגישות בבסיס של האצבע ולעיתים תופיע בליטה בצידה הפנימי ל כף היד.
 • נעילה של האצבע ויישורה בצורה לא רצונית ומהירה.

לרוב התסמינים יתחילו להופיע בצורה קלה ופחותה ועם הזמן יהפכו חמורים יותר במידה ולא נטפל בהם.

  השאר פרטים ונחזור אליך בהקדם:

  האם בי-קיור לייזר יכול לעזור גם לכם? השאירו פרטים לשיחת ייעוץ חינם:

  טיפול

  המטרה העיקרית בטיפול באצבע הדק היא לאפשר למטופל לחזור להשתמש באצבע בצורה חלקה על ידי הקלה בכאבים וטיפול בדלקת שנוצרה. הטיפול משתנה בין רמות חומרת המצב של המטופל. מטופלים במצבים ראשוניים שיפנו לרופא יקבלו ככל הנראה מענה בצורה של משככי כאבים ומשחות נגד דלקת ללא סטרואידים. במידה והטיפול הראשוני לא הצליח ניתן לבצע הזרקה של סטרואידים לאזור הפגוע על מנת להקל על הכאב. על הזריקה ניתן לחזור פעמם נוספת רק לאחר שישה שבועות. במקרים חמורים ביותר ניתן לבצע התערבות ניתוחית לשחרור הגיד.

  שימוש בבי קיור לייזר לטיפול באצבע הדק

  מכשיר הבי קיור לייזר משתמש בטכנולוגיית הלייזר הרך ועוזרת לגוף לפרק את הדלקת ולהקל על הכאבים אותם חוו המטופל. על ידי שחרור של אנדרופינים, הורמונים טבעיים המקלים על הכאב ואינזימים נוגדי דלקת שעוזרים לגוף בתהליך הריפוי של האצבע המודלקת. בנוסף, מגביר המכשיר את זרימת הדם במקום ומאפשר חזרה מהירה יותר לתנועה חופשית של האצבע.

   האם בי-קיור לייזר יכול לעזור גם לכם? השאירו פרטים לשיחת ייעוץ חינם: