כאבי גב עליון- מה הגורמים ואיך מטפלים

כאבי גב עליון אינם נפוצים בקרב האוכלוסייה, אך הסובלים מכאבים אלו חשים לרוב אי נוחות ולעיתים הכאב מוקרן לאזור הצלעות. הסובלים העיקריים מכאבי גב עליון הם אנשים העוסקים בעבודה ממושכת מול המחשב ללא יציבה נכונה ונשים בעלות חזה גדול שיוצר עומס על הגב.

עמוד השדרה החזי, המכונה גם הגב העליון נועד לשימור היציבות, לעיגון כלוב הצלעות ולשמירה על האיברים הפנימיים המצויים באזור החזה. לעומת הצוואר והגב התחתון, הגב העליון עמיד יותר לפציעות וכאבים. כאשר אכן מופיעים כאבי גב עליון, הכאב נובע לרוב מיציבה לא נכונה במשך זמן רב או פגיעה חזקה בעמוד השדרה. אספנו עבורכם את התסמינים השונים לכאבי הגב העליון, הגורמים ודרך אחת לטיפול שתעזור לכם עם הכאבים .

עמוד השדרה החזי והגורמים העיקריים לכאב

עמוד השדרה החזי או הגב העליון, מתחיל מתחת לקו הצוואר והוא מורכב מ 12 חוליות מ-T1 עד T12. שלא כמו עמוד השדרה הצווארי והמותני, עמוד השדרה החזי אינו נייח מאחר וכל אחת מהחוליות בו מחוברת לצמד צלעות, אחת בכל צד, שיחד עם עצם החזה בונים את כלוב הצלעות המכיל בתוכו מגוון איברים פנימיים חשובים ביותר.

כאבי גב עליון עלולים להופיע ברוב המקרים בעקבות אחת משתי הסיבות הבאות:

  1. גירוי שרירים- חגורת הכתף מחוברת בשרירים גדולים לעצם השכם, שרירים אלו מכונים שרירי הגב העליון. שרירים אלו נוטים לפתח דלקות או מתיחות העלולות לגרום לכאבי גב עליון שעלול לפגוע בתנועה של היד ובאיכות החיים של הסובל.
  2. תפקוד לקוי של המפרקים- פגיעה במפרקים של הגב העליון עלולה להיגרם בעקבות פציעה או טראומה לאזור. כמו כן, ניוון טבעי הקורה בעקבות הגיל ומגוון דלקות הפוגעות במפרקים.

התסמינים לכאבי גב עליון

התסמינים של כאבי גב עליון משתנים בין אדם לאדם. חלק מהסובלים ירגישו כאב מתון שיפוג לאחר כמה ימים, אבל עבור אחרים הכאב יכול להחמיר ואף להפריע למשימות יומיומיות.

  • כאב חד- במקרים רבים יחושו הסובלים כאב חד, כמו דקירה של סכין או שריפה באזור הגב העליון. הכאב החד פוגע לרוב במקום אחד ולא מתפשט ברחבי האזור.
  • נוקשות- במקרים בהם הכאב החד או הכאבים הרגילים אינם מטופלים והולכים ומתגברים, יכולה להיגרם פגיעה בניידות של שרירי הגב העליון או המפרקים. בעוד ניידות מופחתת בחלק העליון של הגב היא בדרך כלל לא דבר משמעותי, כי כפי שאמרנו קודם לכן,  אזור עמוד השדרה בנוי יותר עבור קשיחות מאשר תנועה. דבר זה יכול לגרום לתנועות ידיים מסוימות, כגון סיבוב או הרמה, להיות יותר קשות או אפילו בלתי אפשריות לביצוע.
  • הקרנה של הכאב- כאבי גב עליון הנובעים מפגיעה בעצבים או בדלקת, עלול להתפשט ולהקרין לאזור הזרוע, החזה והבטן. הכאב המוקרן מורגש לרוב בצד אחד של הגוף והסובלים מהקרנה שכזו צפויים להרגיש עקצוץ, חולשה או כהות של האזור המוקרן.

אם כאבי הגב הופכים לקשים מספיק, זה עלול להשפיע על יכולתו של הסובל מהם לבצע פעילות נורמאלית כמו הרמת אובייקטים כבדים עד בינוניים, זריקת כדור או אפילו ישיבה בנוחות ללא כאבים.

הגורמים לכאבי גב עליון

כאשר מופיעים כאבים בגב העליון הגורמים המרכזיים הם פציעה שגרמה לגירוי של השרירים או תפקוד וחוסר יציבה לקוי. חלק מהסיבות הנפוצות לכאבים בגב העליון הן:

  •  יציבה לקויה- אנשים הנמצאים בשגרת עבודה בה הם יושבים שעות ארוכות מול המחשב ביציבה לקויה עלולים לגרום לשינויים מבניים בגב ובצוואר. השרירים הסובבים את האזור עשויים היות חלשים ולא להחזיק בצורה טובה את עמוד השדרה. כאשר הראש והכתפיים מכווצים קדימה, נוצר לחץ נוסף על עצמות עמוד השדרה, הדיסקים, השרירים, הרצועות והרקמות הרקות האחרות. אם אדם נשען על צד אחד לעתים קרובות יותר, כגון בעת ​​נהיגה או עבודה מול מחשב, זה יכול גם לגרום לחוסר איזון בגב העליון שמוביל לכאב.
  • טכניקת הרמה לקויה- כאשר אנחנו מרימים חפץ כבד מבלי לשמור על עמוד השדרה מיושר, עלול להיווצר לחץ רב על הגב העליון. הרמה או החזקה של עצם כבד מעל הראש, במיוחד יותר לכיוון שמאל או ימין לעומת ממורכז, יכול להשאיר את הכתף והגב העליון רגישים לפציעה.  
  • תאונה- טראומה הנגרמת מתאונת דרכים או פגיעה כחלק מפעילות ספורטיבית עלולה לגרום לכאבים בגב העליון והתחתון בעקבות פגיע בעצמות עמוד השדרה. 

בי-קיור לייזר טיפול רפואי ביתי לכאבים

מכשיר הבי קיור לייזר הוא מכשיר בפטנט ישראלי שמציע טיפול רפואי ביתי ועצמאי למגוון סוגי כאבים, דלקות, פציעות ספורט ופצעים קשיי ריפוי. המכשיר שמכונה על ידי בכירי הרופאים בארץ "פלא טכנולוגי" הצליח לרתום את טכנולוגיית הלייזר הרך, שהייתה בשימוש עד כה רק במרפאות כאב ובתי חולים, לתוך מכשיר רפואי לשימוש ביתי בגודל של מכונת גילוח. הבי קיור לייזר הוכח מחקרית במספר מחקרים בינלאומיים וגם כאן בארץ כיעיל לטיפול בכאבים.

הבי קיור לייזר פועל על טכנולגיית הלייזר הרך (LLLT- low level laser therapy)  אשר פועלת על מנגנוני הגוף הטבעיים לריפוי עצמי. קרן הלייזר חודרת דרך העור אל הרקמות ופועלת בשתי חזיתות מרכזיות: החזית הראשונה היא הקלה בכאבים, השימוש בלייזר הרך מגביר שחרור של הורמון האנדורפין במוחנו. האנדורפין אחראי על שיכוך הכאבים אותם אנו חשים, על ידי הגברת השחרור נוכל להרגיש הקלה בכאב באמצעות שימוש במכשיר.

החזית השנייה היא הטיפול במקור הבעיה. לעומת מגוון התרופות לשיכוך הכאבים הבי-קיור לייזר לא רק מקל על הכאב אלא גם מטפל במקור הבעיה, עלי ידי הגברה של שחרור אנזימים נוגדי דלקת והרחבת זרימת הדם למקום מתאפשר ניקוי רעלים וטיפול בדלקת.  באופן זה הבי-קיור לייזר מזרז ומעצים את יכולותיו של הגוף לרפא את עצמו, מקל על הכאבים וכל זה ללא תופעות לוואי ומבלי לצאת מהבית.

 

המכשיר החדשני עכשיו בהתנסות למשך 60 יום במחיר מיוחד! רוצים גם? השאירו פרטים עכשיו ויועץ יחזור אליכם בהקדם

    השאירו פרטים לשיחת ייעוץ חינם: