למה אנחנו מרגישים כאבים?

כשאתם נכנסים עם הבוהן בשולחן או כשנתפס לכם הגב אחרי משחק טניס, כאב הוא תחושה שכולנו חווים במצבים שונים. אבל איך מתפתח הכאב ולמה בכלל הוא קיים אם הוא גורם לכל כך הרבה סבל?

כאב היא תחושה סובייקטיבית לחלוטין, ודבר שיצור כאבים לאדם אחד לא יכאב לאחר. אך כולנו חשים כאב, גם אם חלקנו לא מוכנים להודות בכך. הכאב הוא למעשה תגובה מיידית של הגוף לפציעה או טראומה שהוא חווה ויש לו מטרה אחת- להגן עלינו. כאשר אנחנו חשים כאב, בדרך כלל נפסיק לעשות את הפעולה שגורמת לכך. דרך הכאב, המוח שלנו אומר לנו שהדבר שאנחנו עושים עלול לפגוע בנו ושאולי כדאי שנפסיק.

תהליך הופעת כאבים

הכאב מתחיל לרוב בעקבות פציעה או התפתחות של דלקת. בין אם מדובר בבוהן ברגל או בגב התחתון, כאשר אתם פוגעים בעצמכם התגובה האוטמתית של הגוף תהיה עירור של קולטני כאב שמשחררים כימיקלים. אותם כימיקלים נושאים את ההודעה לחוט השדרה שמה שהתרחש עכשיו, כואב. חוט השדרה מעביר את ההודעה כל הדרך אל המוח שם היא מתקבלת על ידי התלמוס ונשלח לקליפת המוח, שם מתקבלת ההודעה הסופית.

במילים אחרות, המסר הגופני מהפציעה עובר מהמקום בו נפגענו ישירות למוח שלנו, שם הוא רושם את התחושה המכונה כאב. המוח שלנו מקבל את ההודעה על הכאב ומחזיר אותה לאזור בגוף שגרם לכאב – והכל קורה מהר מאוד. כאמור אתם לא נכנסים עם הבוהן בשולחן ומבחינים בכך שזה כואב רק חמש דקות אחר כך.

כאבים בגב

ההבדל בין כאב אקוטי וכרוני

ישנם סוגים שונים של כאב – יותר מסתם קל וחמור, סוגים שיכולים להשפיע על הדרך בה אתם מרגישים ותופסים כאב. כאב אקוטי הוא כאב לטווח קצר, לרוב מה שאתם חווים אחרי חבלה או מכה שקיבלתם. לאחר שהפציעה נרפאה, הכאב נעלם ואינו מצריך טיפול נוסף.

כאב כרוני הוא כאב מתמשך, בדרך כלל נגרם כתוצאה ממצבים כמו פיברומיאלגיה, פריצת דיסק, שחיקת סחוס, דלקת פרקים ועוד. אנשים הסובלים מכאבים כרוניים זקוקים לטיפול ארוך טווח כדי לנהל את הכאב שלהם. הם חשים כאב בצורה שונה ומעבדים את הודעות הכאב באופן שונה מכאב אקוטי.

כיצד כאב יכול לשנות את מערכת העצבים

הכימיקלים שהגוף משחרר בזמן פציעה מבצעים שינויים במערכת העצבים. סוגי השינויים שמבוצעים קשורים לסוג הכאב שאתם מרגישים. לסובלים מכאב כרוני יש תפקוד לא תקין של מערכת עיבוד הכאב, כיוון ובדרך כלל מערכת העצבים המרכזית מעכבת אוטומטית תחושות לא נעימות כמו כאב. אך עם כאבים כרוניים, תפקוד מערכת העצבים משתנה והופכת לרגישה יותר לכאב.

תאי העצב אצל אנשים הסובלים מכאבים כרוניים עשויים להיות כה רגישים שהמוח תופס אפילו מגע עדין ככאב. יש הוכחות גופניות, המבוססות על סריקות הדמיה בתהודה מגנטית (MRI), המראות כמות לא תקינה של גירוי במוחם של חולי כאב כרוניים. המשמעות היא שאנשים הסובלים מכאבים כרוניים תופסים פיזית ומרגישים כאב באופן שונה – ביתר שאת – מאחרים.